Telefon alarmowy: 986 lub 112

BIP
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [ kliknij by ukryć ]

Będzie tłoczno nad wodą?

2010-07-01 11:42:31

Podczas ciepłych i upalnych dni rejony częstochowskich akwenów wodnych zapełniają się mieszkańcami miasta, którzy chcą się poopalać. Co odważniejsi próbują kąpać się w rzekach lub zbiornikach wodnych. Straż Miejska ponownie apeluje o rozsądek i rozwagę. Funkcjonariusze w najbliższe dni będą patrolować częstochowskie akweny wodne.

Kąpiel dozwolona jest tylko w miejscach do tego specjalnie wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Zgodnie z art. 55 Kodeksu Wykroczeń „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany”.
W nadchodzącym okresie letnim strażnicy miejscy często będą kontrolować częstochowskie akweny wodne: zbiorniki Bałtyk i Adriatyk w Parku Wypoczynkowym Lisiniec oraz zbiornik przy ul. Michaliny. Omawiane kontrole rozpoczęły się kilkanaście dni temu i potrwają do zakończenia sezonu letniego.
Straż Miejska ostrzega również przed wchodzeniem do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol jest często jedną z głównych przyczyn utonięć.

Czytaj więcej ...

Płytka wyobraźnia to kalectwo

2010-06-29 09:31:54

Rozpoczęły się wakacje. Wiele osób wyjeżdża na zorganizowane wczasy, inny pozostają w domach i korzystają z miejscowych akwenów wodnych. Straż Miejska przestrzega przed niebezpiecznymi i brawurowymi zachowaniami się nad wodą. Pamiętajmy. Płytka wyobraźnia to kalectwo!

Należy pamiętać, że wolno kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych, gdzie nadzór nad kąpielą sprawują ratownicy. Zabronione jest kąpanie się w rzekach i dzikich akwenach wodnych.
Nad wodą nie należy spożywać alkoholu i innych substancjach odurzających, które są częstą przyczyną utonięć. Do basenu czy zbiornika wodnego należy wchodzić stopniowo schładzając ciało wodą. Kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą może grozić szokami termicznymi.
Straż Miejska przestrzega również przed skokami do wody, w miejscach, których nie znamy. Najpierw należy zbadać grunt i głębokość a następnie zastanowić się nad wykonaniem skoku. Straż Miejska apeluje, aby skoki na tzw. główkę wykonywać - jeśli już bardzo chcemy - wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.     
 Niebezpieczne i brawurowe zachowania nad wodą są najczęstszymi przyczynami tragedii. Pamiętajmy. Płytka wyobraźnia to kalectwo!

Czytaj więcej ...

Weekend imprez kulturalnych

2010-06-28 12:01:55

Miniony weekend obfitował w Częstochowie w wydarzenia kulturalne. Najważniejsza była 7. Noc Kulturalna „07 zbudź się”. Na terenie przyległym do kościoła św. Jakuba zorganizowano w niedzielę parafialny festyn. Również w niedzielę na promenadzie im. Czesława Niemena odbyła się impreza „Lato z radiem – Zostań na pokładzie, baw się na Promenadzie”.

Powyższe imprezy kulturalne były patrolowana przez strażników miejskich, którzy dbali o zachowanie spokoju i publicznego.  W trakcie trwania imprez nie odnotowano poważniejszych zakłóceń.

Czytaj więcej ...

Pomogły kamery

2010-06-28 11:58:14

Nie ma dnia aby kamery miejskiego monitoringu nie nagrały sytuacji niezgodnych z prawem. Dzięki kamerom strażnicy miejscy ujęli w weekend m.in.: sprawców, którzy zaatakowali swoje ofiary.

Do pierwszego zdarzenia doszło przy pl. Daszyńskiego. Operatorzy zauważyli rozmawiających ze sobą dwóch mężczyzn. W pewnym momencie jeden z nich skierował dwa ciosy w twarz swojej ofiary. Już po kilkunastu sekundach nietrzeźwy sprawca został ujęty przez strażników miejskich.
Do podobnego zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 21 przy ul. Katedralnej. Jeden z mężczyzn zaczepił stojącego na ulicy innego mężczyznę, a następnie uderzył go i przewrócił na chodnik. Sprawca nie odszedł za daleko. W odległości kilkunastu metrów od miejsca zdarzenia szybko został ujęty przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej.
Sprawcy zostali przekazani częstochowskim policjantom.   
 

Czytaj więcej ...

CZYSTE PODWÓRKO TO CZYSTE MIASTO

Więcej na temat akcji zorganizowanej przez ZGM TBS:

https://youtu.be/0pIE2_LyxU0

Uchwała ANTYSMOGOWA. NIE SPALAJ: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To dym! A dym TRUJE!

Od 1 września obowiązuje ustawa antysmogowa. Nie spalaj: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To DYM! A DYM TRUJE!

SMOG truje! Zobacz spoty edukacyjne

Referat ds. zapobiegania zjawiskom kryminogennym wśród dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom

"Skrawek Nieba"

www.skraweknieba.com.pl

Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych

Urząd Miasta Częstochowy

Elektroniczna skrzynka podawcza