Telefon alarmowy: 986 lub 112

BIP
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [ kliknij by ukryć ]

Strażnicy w Pałacu Prezydenckim

2010-04-16 12:48:18

Trwa żałoba narodowa po tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Na budynku Straży Miejskiej w Częstochowie zawisła flaga narodowa z kirem. W czwartek strażnicy miejscy uczestniczyli w częstochowskiej delegacji, która udała się do Warszawy, by oddać cześć zmarłemu tragicznie Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

Radiowozy jeżdżą z kirem przymocowanym do antenki samochodu. Również funkcjonariusze czynnie przyłączyli się do żałobnych uroczystości. Straż Miejska wystawiła trzyosobowy poczet sztandarowy w sobotę podczas mszy św. na Jasnej Górze i w Archikatedrze. Strażnicy miejscy przez całą dobę, aż do zakończenia Żałoby Narodowej, pełnią również asystę honorową przy Księdze Kondolencyjnej wystawionej w budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej.
Podczas wtorkowych uroczystości na Jasnej Górze i Marszu Pamięci poświęconym Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz tragedii w Smoleńsku, a także podczas uroczystości sadzenia Dębów Pamięci, Straż Miejska wystawiła swoje honorowe delegacje z pocztem sztandarowym.
Strażnicy miejscy pełnili również w środę asystę honorową na Placu Biegańskiego, gdzie po zakończeniu LVIII nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Częstochowy oraz sesji Rady Powiatu Częstochowskiego, które odbyły się w Ratuszu, radni wspólnie z Prezydentem Częstochowy, lokalnymi posłami i senatorami uczcili pamięć Ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wszyscy chętni na Palcu Biegańskiego w wyznaczonym miejscu złożyli pamiątkowe kwiaty i zapalili znicze.
W czwartek, 15 kwietnia 2010, trzech funkcjonariuszy Straży Miejskiej wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyło w delegacji miasta Częstochowy, która z Prezydentem miasta oraz radnymi udała się do Warszawy, aby oddać cześć zmarłemu tragicznie Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

Czytaj więcej ...

Trwa żałoba narodowa

2010-04-12 11:11:33

Trwa żałoba narodowa po tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Na budynku Straży Miejskiej w Częstochowie zawisła flaga narodowa z kirem.

Radiowozy Straży Miejskiej jeżdżą  z kirem przymocowanym do antenki samochodu. Również strażnicy miejscy czynnie przyłączyli się do żałobnych uroczystości. Straż Miejska wystawiła trzyosobowy poczet sztandarowy w sobotę podczas mszy św. na Jasnej Górze i w Archikatedrze. Strażnicy miejscy przez całą dobę, aż do zakończenia Żałoby Narodowej, pełnią również asystę honorową przy Księdze Kondolencyjnej wystawionej w budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej.

Czytaj więcej ...

Prezydent RP nie żyje

2010-04-10 14:00:22

W związku z katastrofą lotniczą w Smoleńsku, gdzie 10 kwietnia 2010 roku zginął Prezydent RP Lech Kaczyński i wiele innych osób, pracownicy Straży Miejskiej w Częstochowie składają rodzinom Ofiar wyrazy współczucia.

Czytaj więcej ...

Prawie 4100 zdarzeń ujawnionych w ciągu roku przez miejski monitoring

2010-04-09 13:36:33

W piątek minął rok oficjalnego funkcjonowania w Częstochowie miejskiego monitoringu. Od 9 kwietnia 2009 roku ujawniono prawie 4100 zdarzeń zakończonych najczęściej interwencjami Straży Miejskiej
Centrum Monitoringu Wizyjnego mieści się w Straży Miejskiej przy ul. Krakowskiej. Obraz z 18 kamer śledzą operatorzy. Gdy widzą niepokojące sytuacje, przesyłają podgląd obrazu do dyżurnego Straży Miejskiej lub Policji.

Miejski monitoring oficjalnie działa od 9 kwietnia 2009 roku. Wówczas w komendzie Straży Miejskiej zostało podpisane porozumienie między prezydentem Częstochowy i komendantem częstochowskiej Policji.
W 2009 roku (przez ponad 8 miesięcy) operatorzy ujawnili 3424 zdarzenia, w których strażnicy miejscy interweniowali 3299 razy. Od początku 2010 roku przybyło 647 kolejnych zdarzeń co po roku daje sumę prawie 4100 ujawnionych przypadków wykroczeń czy przestępstw. W ciągu roku  w 3946 zdarzeniach reagowali strażnicy miejscy co stanowi ponad 90 procent wykonanych interwencji.
W ciągu roku w obszarze objętym dozorem kamer wzrosła wykrywalność wykroczeń i przestępstw.   Dzięki monitoringowi można podjąć interwencję wobec sprawców, którzy dopuszczają się nawet drobnych wykroczeń lub zakłócają spokój lub porządek publiczny. Dotychczas podobne zdarzenia były bagatelizowane przez świadków i w większości przypadków nie były zgłaszane do odpowiednich służb.
Warto podkreślić, że monitoring wizyjny miasta stanowi pomocne narzędzie dla służb ochrony porządku publicznego i zapewniających bezpieczeństwo mieszkańców. Zdalna i nieprzerwana obserwacja miasta pozwala kierować umundurowane patrole tam, gdzie istnieje rzeczywista potrzeba. Aby monitoring przynosił wymierne korzyści,  niezbędne jest, by obserwacja pociągała za sobą niezwłoczną interwencję.
W marcu 2010 roku z 281 przypadków strażnicy interweniowali w 261 zdarzeniach ujawnionych przez monitoring. 110 sytuacji dotyczyło osób żebrzący w miejscach publicznych, małoletnich bez opieki oraz osób schorowanych wymagających pomocy. W 54 przypadkach interweniowano wobec osób leżących w miejscach publicznych. 33 raz służby mundurowe wyjeżdżały do osób spożywających alkohol w miejscach publicznych oraz 14 razy interweniowały w przypadkach wstępnie zakwalifikowanych jako bójki i pobicia. 8 razy reagowano w sytuacjach zakłócania porządku i spokoju publicznego. Kamery miejskiego monitoringu wychwyciły też przypadki niszczenia mienia (8), kradzieży mienia (4), dewastacji miejsc publicznych (2). Dzięki obrazowi     z 18 kamer w marcu można było również powiadomić odpowiednie służby o pożarach (4), kolizjach i wypadkach (3), awariach infrastruktury (4) i innych zdarzeniach.
 

Czytaj więcej ...

CZYSTE PODWÓRKO TO CZYSTE MIASTO

Więcej na temat akcji zorganizowanej przez ZGM TBS:

https://youtu.be/0pIE2_LyxU0

Uchwała ANTYSMOGOWA. NIE SPALAJ: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To dym! A dym TRUJE!

Od 1 września obowiązuje ustawa antysmogowa. Nie spalaj: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To DYM! A DYM TRUJE!

SMOG truje! Zobacz spoty edukacyjne

Referat ds. zapobiegania zjawiskom kryminogennym wśród dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom

"Skrawek Nieba"

www.skraweknieba.com.pl

Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych

Urząd Miasta Częstochowy

Elektroniczna skrzynka podawcza