Telefon alarmowy: 986 lub 112

BIP
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [ kliknij by ukryć ]

Strażnicy miejscy złożyli kwaity przy Pomniku Orląt Lwowskich

2017-11-13 10:45:12

W piątek, 10 listopada częstochowscy strażnicy miejscy brali udział w 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Obchody Święta Niepodległości odbyły się przy pomniku Orląt Lwowskich.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, służby mundurowe, kombatanci oraz młodzież z częstochowskich szkół i liczni mieszkańcy Częstochowy.

Strażnicy miejscy asystowali władzom miasta oraz złożyli kwiaty przy pomniku Orląt Lwowskich.

Czytaj więcej ...

Spalali śmieci w mieszkaniu. Zostali ukarani

2017-11-09 14:11:06

O 1 września na terenie województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, która zabrania m.in. spalania węgla brunatnego, mułu, flotu czy wilgotnego drewna, które powodują smog.

Częstochowscy strażnicy miejscy ujawnili już podczas tej jesieni pierwsze przypadki spalania odpadów w domowych piecach. Strażnicy miejscy skontrolowali jedną z kamienic przy ul. Źródlanej, gdyż z jej kominów wydobywał się czarny i gęsty dym. Zaszło podejrzenie, że w mieszkaniach mogą być spalane odpady. W trzech z czterech mieszkań spalano odpady. Na osoby popełniające wykroczenia nałożono mandaty karne.

Od 1 września 2017 roku obowiązuje uchwała antysmogowa. Czy wiesz co to jest smog? Z czego powstaje, na co szkodzi i jak się przed nim chronić? Częstochowska Straż Miejska publikuje najważniejsze informacje, którymi warto podzielić się z sąsiadami, bliskimi, znajomymi...

Smog (ang.) = smoke (dym) + fog (mgła). Smog to połączenie niekorzystnych warunków pogodowych i dużej ilości zanieczyszczeń z kominów gospodarstw domowych. Na temat smogu częstochowska Straż Miejska informuje na spotkaniach z seniorami, radami dzielnic, a także ta tematyka jest wprowadzana podczas szkolnych prelekcji.

Zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych powstają poprzez spalenie śmieci, paliw złej jakości czy też stare piece. W wyniku tego spalania powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzoalfapiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów. Główne źródła zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM10 w województwie śląskim to: gospodarstwa domowe (55%), przemysł (20%), transport drogowy (13%) i inne (12%).

Jak sprawdzić stan jakości powietrza i jak zatrzymać smog? Dostępne są strony internetowe i aplikacje. Komunikaty podają też urzędy i media.

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie? Spalając w starych piecach opał niskiej jakości szkodzimy sobie i innym. Smog może prowadzić do chorób: głowy (udar, ból głowy, obniżenie pamięci i koncentracji), mózgu, serca (zawał, arytmia, choroba wieńcowa), układu rozrodczego (zaburzenia płodności, wady rozwojowe), płuc (nowotwór płuc, astma, zapalenie i infekcje dróg oddechowych), żył (miażdżyca, nadciśnienie), skóry (alergie i podrażnienia) i twarzy (podrażnienie, oczu, nosa, gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok). Jest więc bardzo niebezpieczny.

Do grup szczególnego ryzyka zaliczani są: małe dzieci, osoby starsze, osoby chore i kobiety w ciąży.

Straż Miejska w Częstochowie radzi jak zachować się podczas alarmu smogowego. Należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Należy korzystać z transportu zbiorowego. Należy założyć maseczkę antysmogową. Nie należy wietrzyć mieszkania czy domu. Powinno się stosować oczyszczacze powietrza.

Jak można przyczynić się do poprawy powietrza? Zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne. Wymienić stary piec na kocioł klasy 5. Palić opałem dobrej jakości. Korzystać z transportu zbiorowego (publicznego). Organizować wspólne przejazdy samochodem. Zamienić środek transportu na rower. Dawać dobry przykład sąsiadom. Rozmawiać o problemie z rodziną. Dzielić się ze znajomymi wiedzą o sposobie zatrzymania smogu...

Wszelkie podejrzenia i przypadki spalania śmieci w domowych piecach można zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej w Częstochowie. Telefon alarmowy 986.

Zamieszczamy też infografikę i linki do krótkich filmików promujących „walkę” ze smogiem.

https://youtu.be/IW7EHWYN5kc

https://youtu.be/H-7M3XZS9S4

https://youtu.be/I04eInHjf-8

https://youtu.be/DjaEnl4Tmzg

Materiały promocyjne (www.powietrze.slaskie.pl)


Czytaj więcej ...

Miał alkohol i papierosy bez polskich znaków akcyzy

2017-11-07 10:41:04

Strażnicy miejscy ujawnili u 35-letniego obcokrajowca wyroby tytoniowe i alkoholowe bez polskich znaków akcyzy.

Częstochowscy strażnicy miejscy obserwowali w rejonie al. 11-Listopada punkt, w którym miało dochodzić do sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. W trakcie czynności funkcjonariusze Straży Miejskiej podjęli interwencję wobec 35-letniego obcokrajowca, który z punktu wyniósł alkohol i papierosy. Zaszło podejrzenie, że wyroby są bez polskich znaków akcyzy. Przypuszczenia strażników miejskich potwierdziły się. U mężczyzny ujawniono 35 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz 4 butelki o pojemności 0,9 litra ze spirytusem bez polskich znaków akcyzy. Strażnicy miejscy wezwali policjantów z VI Komisariatu, którym przekazano sprawę do dalszego prowadzenia.


Czytaj więcej ...

Ktoś przywiązał psa do słupa i zostawił kartkę. Pomogli strażnicy miejscy

2017-11-07 08:17:21

Podczas prowadzonych czynności przy ul. Piastowskiej patrol Straży Miejskiej zauważył przywiązanego psa do przydrożnego słupka. Strażnicy miejscy pomogli czworonogowi, który szybko trafił do schroniska dla zwierząt.

W trakcie patrolowania ul. Piastowskiej częstochowscy strażnicy miejscy interweniowali w niedzielę w sprawie psa, który został przywiązany do przydrożnego słupa. Ktoś zrobił to świadomie, bo przy piesku znajdowała się informacja na kartce, jak się wabi i... prośba o zajęcie się czworonogiem. O znalezieniu psa strażnicy miejscy powiadomili pracowników schroniska dla zwierząt oraz policjantów z II KP. Piesek trafił do schroniska, gdzie będzie czekał na nowych opiekunów. W szybkiej interwencji pomogli dwaj świadkowie zdarzenia.

Czytaj więcej ...

CZYSTE PODWÓRKO TO CZYSTE MIASTO

Więcej na temat akcji zorganizowanej przez ZGM TBS:

https://youtu.be/0pIE2_LyxU0

Uchwała ANTYSMOGOWA. NIE SPALAJ: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To dym! A dym TRUJE!

Od 1 września obowiązuje ustawa antysmogowa. Nie spalaj: mułu, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna. To DYM! A DYM TRUJE!

SMOG truje! Zobacz spoty edukacyjne

Referat ds. zapobiegania zjawiskom kryminogennym wśród dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom

"Skrawek Nieba"

www.skraweknieba.com.pl

Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych

Urząd Miasta Częstochowy

Elektroniczna skrzynka podawcza